Robin Hood kalandjai
2012 május 12. | Szerző: teszti
Az a rossz abban, ha egy történetből több feldolgozás is készült, hogy önkéntelenül is összehasonlítod őket. Velem is ez történt. Mielőtt elkezdtem nézni a filmet, kicsit csalódott voltam, hogy nem az általam ismert és kedvelt Robin Hood a tolvajok fejedelme című Robin Hood film került fel a listára. Ez a film a 90-es években készült és Kevin Costner játsza benne a főszerepet. Szerintem nagyon jó film, én nagyon szeretem. Úgyhogy azt hiszem érthető volt a csalódásom. Csakhogy aztán elkezdtem nézni ezt a 1938-as változatot és hát… minden meg van bocsátva!
Azt hiszem a legjobban a film látvány világa tetszett. Mindig lenyűgöz, mikor egy régi filmben képesek ugyanolyan (vagy még jobb?) díszletet és környezetet létrehozni, mint a mai számítógépes világban. A jelmezekkel csupán annyi bajom volt, hogy nekem kicsit túl színpompások voltak. De lehet, hogy csak az elfogultság beszél belőlem, hisz a mai középkorban játszódó filmekben főleg a barna színek dominálnak. De azért legyünk őszinték, a régi időkben nem valószínű, hogy a szegények zöldet, pirosat vagy kéket hordtak.
A másik dolog, ami egyre többszőr szemet szúr, ha régi filmet nézek, hogy a régi filmek hátránya (vagy inkább előnye?), hogy a megértésükhöz azért kell némi történelmi tudás. Az egész film valami Saxonokról meg Normandokról szól, de halvány fogalmam sincs, hogy kik azok. Ez valahogy kimaradt a történelem órák során.
Marion karakterével is meggyűlt a bajom. Az egész film alatt azon törtem a fejem, hogy honnan olyan ismerős az a színésznő. Nagyon szép nő volt, bár a ruhái nekem nem tetszettek, túl zártak voltak, kivéve azt a kék ruhát, amit az íjászversenyen viselt. Aztán úgy fél órával a film vége előtt beugrott! Ugyanaz a színésznő volt, aki Melaniet játszotta az Elfújta a szélben. Ennek nagyon örültem, mert már akkor is nagyon tetszett, jó volt látni, hogy más filmben is olyan nagyszerűen alakítja a karakterét.
A történetről nem sokat írtam eddig, de gondolom Robin Hood történetét majdnem mindenki ismeri. Bár érdekes volt, hogy ennek a filmnek cselekménye mennyi mindenben tér el a 90-es filmétől. Az új filmben nincs íjászverseny, és Will ott Robin testvére, itt a régi filmben viszont a szolgája. Hogy csak néhányat említsek a különbségekből.
De mindent összevetve nagyon tetszett a film. Főleg a csata jelenetek, azok nagyon izgik votlak. Ajánlom mindenkinek!
Hyppolit a lakáj
2013 január 2. | Szerző: teszti
Tudom, hihetelen, de igaz. Magyar filmek is szerepelnek a listán. Ráadásul nem is egy! (de erről majd később) De félreértés ne essék, ez nem az új fajta Hyppolit amiben a főszerepeket Koltai Róbet és Eperjes Károly játszák. Nem, ez az eredeti 1931-es film, címszerepben Csortos és Kabos Gyula.
A film másik különlegessége, hogy ez volt a második magyar hangosfilm. (az első a Kék bálvány című film) És hogy mi volt az amiért ez az egyszerű kis film megérdemelte, hogy bekerüljön abba az 1001-be? Ez nagyon egyszerű. Bár a legtöbben, akik ezt a blogot olvassák, illetve én aki írom, még gondolatban sem voltunk mikor ez film megszületett, nem tudhatjuk, hogy micsoda nagy nevek dolgoztak a film elkészítésén. A rendező Székely István, akinek a nevéhez olyan híres filmek kapcsolódnak, mint A Noszty fiú esete Tóth Marival. A zene Eisemann Mihály nevéhez köthető. Ő írta az egyik kedvenc operettem zenéjét az Egy csók és más semmit. Érdemes még kiemelni az operatőrt, Eiben István, és a szövegírót, Nóty Károly, akik szintén az akkori kor nagyjai között voltak. Aztán meg a színészek. Csupa nagy név.
De most térjünk rá a filmre. Régi film ez tény, de szerintem még ma is élvezhető. Kabos Gyula furcsa, de annál viccesebb hangjával és élethű játékával tökéletes Schneider Mátyás szerepében. Ki nem ismerné híres elszólását: “És a libasülthöz hagymát eszek. Mindenhez. A hagymához is hagymát eszek.” már csak ezért a mondatért is érdemes végignézni a filmet. De tényleg.
Oldal ajánlása emailben
X